Diabetycy Średzcy

 29 grudnia 2017

Kolejny rok pracy Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich zakończyło spotkanie w restauracji „Max Marina”. Podsumowano działania na rzecz chorych na cukrzycę oraz mieszkańców Środy Wlkp. przeprowadzone w mijającym roku. Po smacznym posiłku rozpoczął się radosny bal przebierańców. Najbardziej pomysłowe i oryginalne stroje zostały nagrodzone. Tańce i śpiewy trwały do późnej nocy.

  

27 grudnia  2017

Diabetycy Średzcy wzięli udział w uroczystych obchodach
99 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wraz
z pocztem sztandarowym delegacja diabetyków  uczestniczyła w uroczystej mszy św. odprawianej w Kolegiacie, a następnie złożyła kwiaty na kwaterze powstańców na średzkim cmentarzu.

 7 grudnia 2017

Diabetycy i inni zainteresowani licznie przybyli do Ośrodka Kultury w Środzie Wlkp. na kolejne spotkanie edukacyjne. Wykład pt „Bóle stawów” wygłosiła dr Ewa Brambor, a diabetolog dr Andrzej Paciorkowski omówił zagadnienia związane z żywieniem w cukrzycy. Po wykładach lekarze specjaliści odpowiadali na pytania zainteresowanych słuchaczy.

12345678

6 grudnia 2017

Jak co roku diabetycy wsparli akcję „RADOSNA KARTKA”. Kartki z życzeniami świątecznymi wykonują w Środzie Wlkp osoby z rozmaitych instytucji i organizacji, uczniowie, przedszkolacy, więźniowie, a także indywidualni mieszkańcy naszego miasta. Kartki te przekazane do OPS trafiają do paczek rozdawanych przed świętami potrzebującym. Diabetycy wykonali 85 bardzo ładnych kartek .

1 2 3 4 523 listopada 2017

W czwartek to jest 23 listopada odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne zorganizowane przez Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich. Neurolog dr Anna Czerwińska wygłosiła wykład pt „Udar mózgu ” , a diabetolog dr Andrzej Paciorkowski omówił zagadnienia związane z samokontrolą
i rolą wysiłku fizycznego w leczeniu cukrzycy. Pytania od słuchaczy świadczyły o zainteresowaniu tematyką wykładów.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 14 listopada 2017

14 listopada 2017 Diabetycy Średzcy uroczyście obchodzili Światowy Dzień Walki z  Cukrzycą. W kościele pw. Św Józefa odprawiono mszę św. w intencji chorych na cukrzycę, ich rodzin i pracowników służby zdrowia. Na uroczysty obiad licznie przybyli diabetycy. Przyjmowano życzenia i gratulacje od władz samorządowych, wysłuchano wykładu na temat zdrowego stylu życia. Do późnego wieczora trwały radosne śpiewy i tańce. W Środzie Wlkp na znak solidarności z chorymi na cukrzyce oświetlono w kolorze niebieskim wiatę na targowisku miejskim.

1 2 3 4 5 6 7 9 10 11

11 listopada 2017

Delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich wraz ze sztandarem organizacyjnym uczestniczyła w oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Po mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny, przemaszerowano pod pomnik Henryka Dąbrowskiego gdzie została złożona wiązanka biało czerwonych kwiatów

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9

26 października 2017

26 października 2017 odbyła się uroczysta inauguracja XIII Edycji Szkoły Cukrzycy i IV Edycji Średzkiej Szkoły Zdrowia. Licznie przybyłych diabetyków oraz zaproszonych gości powitali Ewa Kusik dyrektor Ośrodka Kultury, dr Andrzej Paciorkowski kierownik Poradni Diabetologicznej oraz Barbara Wicher i Andrzej Lewandowski prezesi Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich. Inauguracyjny wykład pt  „Cukrzyca  co to za choroba? Jak rozpoznać? Dlaczego dobrze leczyć? Jak żyć z cukrzycą?” wygłosił dr A. Paciorkowski. W programie artystycznym pięknymi piosenkami zachwyciła wszystkich Marzena Kurpicz.

 1 2 3 4 5 6 7 8 9

11 listopada 2017

Delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich wraz ze sztandarem organizacyjnym uczestniczyła w oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Po mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny, przemaszerowano pod pomnik Henryka Dąbrowskiego gdzie została złożona wiązanka biało czerwonych kwiatów.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

8 – 15 października 2017

W dniach od 8 do 15 października 2017 Zarząd Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich zorganizował tygodniowy turnus rehabilitacyjny w Ciechocinku w sanatorium „Sanvit”. Uczestnicy korzystali z zabiegów fizykoterapii, ćwiczeń rehabilitacyjnych, a przy pięknej pogodzie także ze spacerów i rekreacji na terenie tego pięknego uzdrowiska.

1Wybierz pliki 2 3 4 5 6 7 8

2 września 2017 

2 września 2017  uroczyście obchodzono Dożynki. W Parku Łazienki w Środzie Wlkp. Diabetycy Średzcy zorganizowali badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Towarzyszył im konkurs rysunkowy dla dzieci pod hasłem „Pomaluj cukrzycę na kolorowo”. Z badań skorzystało sporo dorosłych, dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy.

0 1 2 3 4 5 6 15 sierpnia 2017

Delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich wraz ze sztandarem tej organizacji  uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami rocznicy Cudu nad Wisłą, Święta Wojska Polskiego oraz Święta Wniebowzięcia NMP. Po mszy św w Kolegiacie Średzkiej nastąpił przemarsz przez miasto na cmentarz, gdzie złożono kwiaty na kwaterze powstańców wielkopolskich.

a3 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

18-20 lipca 2017

Wycieczka do Trójmiasta zgromadziła pełen autobus średzkich diabetyków. Przy pięknej  pogodzie zwiedzano Westerplatte, zabytki Gdańska,  żaglowiec  „Dar Pomorza ” , obserwowano przejazd angielskiej książęcej pary, wizytowano oceanarium, katedrę w Oliwie i stadion sportowy oraz wiele innych ciekawych miejsc i obiektów. Nastroje i humory jak zwykle dopisały i uczestnicy wycieczki pełni wrażeń szczęśliwie wrócili do Środy Wlkp.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 1527 czerwca 2017

Ostatnie spotkanie diabetyków przed wakacyjną przerwą odbyło się w gospodarstwie agroturystycznym w Lutyni. Miało ono charakter edukacyjno-rekreacyjny. W części edukacyjnej Liliana Waliszka wygłosiła wykład na temat roli i znaczenia wody w organiźmie ludzkim. Fizjoterapeuta Tomasz Stanisławski omówił kwestie związane z prawidłową postawą, jej kształtowaniem i korektą poprzez stosowne ćwiczenia. Następnie odbył się trening oraz marsz nordic walking po okolicy Lutyni. Impreza zgromadziła ok 60 uczestników.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

25 czerwca 2017

W niedzielę w Krzykosach odbywał się Gminny Festyn Rodzinny z licznym udziałem mieszkańców tej gminy. Diabetycy Średzcy na przygotowanym stoisku badali poziom cukru we krwi w ramach badań przesiewowych. Zachęcali do przestrzegania zasad zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety i stosownego do wieku codziennego wysiłku fizycznego. Pozwoli to na uniknięcie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Z badań skorzystało ok 120 osób z wójtem Gminy Krzykosy na czele.

123456789

 

 

 

 

 

24 czerwca 2017

W ramach Dni Powiatu Średzkiego przed szpitalem zorganizowano Białe Miasteczko w którym można było skorzystać z różnych badań i odbyć konsultacje z lekarzami specjalistami. Swoje stoisko miało też Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich, gdzie dokonywano badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Poza badaniem poziomu cukru we krwi udzielano informacji i porad na temat cukrzycy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

9 czerwca 2017

Liczna grupa diabetyków wyruszyła na 26 Ogólnopolską Pielgrzymkę Diabetyków do Częstochowy. Po uroczystym przemarszu ze sztandarem uczestniczyli w mszy świętej odprawianej w intencji chorych na cukrzycę. Następnie odwiedzili Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce w pobliskim Siedlcu.

1234567891011

7 czerwca 2017

Nad Jeziorem Średzkim koło restauracji ”Max Marina” odbywał się II Konkurs Piosenki Seniorów na który przybyły liczne zespoły z całej Wielkopolski. Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich zorganizowało badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Po oficjalnym otwarciu konkursu zerwała się gwałtowna burza i wszyscy zgromadzili się w restauracji. Mimo panującego tłoku i innych utrudnień konkurs odbył się, a badania były dalej prowadzone i cieszyły się dużym zainteresowaniem zgromadzonych.

10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

22 maja do 1 czerwca

W Ośrodku Wypoczynkowym „Korsarz” w Darłówku zakwaterowała się grupa Średzkich Diabetyków. Pogoda jak na koniec maja była sprzyjająca i wczasowicze korzystali z uroków plażowania i spacerów nad morzem. Miło spędzano też czas spacerując po Darłówku, pobliskim Darłowie i okolicach. Ambitna grupa uczestników wczasów  dbając o swa kondycję wyruszała każdego dnia na marsze nordic walking. 

1

 

 

2 3 4 5 6 7 8 9 10

26 maja 2017

W Koszutach odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Miasta i Gminy Środa Wlkp. Podjęła ona uchwałę o przyznaniu Stowarzyszeniu Diabetyków Średzkich medalu

„Ad valorem” w uznaniu wieloletniej działalności na rzecz diabetyków, a także mieszkańców Środy Wlkp. Medal odebrał prezes Andrzej Lewandowski. Obecni na uroczystości diabetycy otrzymali liczne gratulacje od radnych, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji i organizacji.

12345678910111213 20 maja 2017

W Szkole Podstawowej nr 2 w Środzie Wlkp podczas szkolnego festynu Diabetycy Średzcy zorganizowali badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Z badań tych skorzystało ok 160 młodych i dorosłych uczestników tej imprezy.

1

2 3 4 5 6

 18 maja 2017

Uroczyste zakończenie XII edycji Szkoły Cukrzycy i  III edycji Średzkiej Szkoły Zdrowia. W holu Ośrodka Kultury zorganizowano wystawę na której pokazano działalność Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich, oraz prezentowano rysunki dzieci wykonane w ramach konkursów towarzyszących badaniom przesiewowym. Po części oficjalnej dr Andrzej Paciorkowski wygłosił wykład pt „Retinopatia, nefropatia, neuropatia: łatwiej zapobiegać niż leczyć. Stopa cukrzycowa”. Część artystyczną wypełniły występy utalentowanych młodych piosenkarek z Średzkiego Ośrodka Kultury oraz Jerzy Kosiński. Spotkanie zakończyło losowanie nagród wśród najaktywniejszych uczestników zajęć edukacyjnych. Nagrodę główną – rower wylosował Stanisław Konieczny z Jarosławca.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

3 maja 2017

Uroczysta msza święta w Kolegiacie Średzkiej zainaugurowała obchody Święta Konstytucji 3 Maja.
W przemarszu i patriotycznej uroczystości pod pomnikiem Henryka Dąbrowskiego uczestniczył sztandar oraz delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich.

baner4x3_majowka

baner4x3_majowka

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

2 maja 2017

Z okazji Święta Flagi nad Jeziorem Średzkim odbył się tradycyjny bieg z flagą, na który mimo deszczowej pogody zgłosiło się wielu zawodników. Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich zorganizowało badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Dzieci chętnie rysowały w ramach konkursu „Pomaluj cukrzycę na kolorowo”. Za wykonane rysunki otrzymały dyplomy i praktyczne upominki.

baner4x3_majowka

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

20 kwietnia 2017 w ramach Średzkiej Szkoły Zdrowia
dr Aleksander Maleszka omówił skutki zakażenia bakterią Helicobakter pyloni powodującą liczne groźne choroby żołądka. Zgodnie z programem Szkoły Cukrzycy diabetolog  dr Andrzej Paciorkowski Wygłosił wykład ” Zawał serca, udar mózgu, czy to tez powikłania cukrzycy ? Zespół metaboliczny”.

2 3 4 5 6 7 8 9

Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich za rok 2016 zorganizowano 23 marca 2017 roku w Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp. Przedstawione zostało sprawozdanie merytoryczne i finansowe stowarzyszenia za rok 2016. Komisja Rewizyjna omówiła w swoim sprawozdaniu ocenę pracy Zarządu. Dokonano także przyjętych w drodze uchwał niewielkich lecz istotnych zmian w Statucie Stowarzyszenia. Na koniec zaprezentowano ramowy plan działalności na rok 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9

23 marca odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne średzkich diabetyków i wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z cukrzycą. W programie Szkoły Cukrzycy dyplomowana pielęgniarka diabetologiczna mgr Marzena Nakonieczna przedstawiła wykład „Ostre powikłania cukrzycy, hipoglikemia, kwasica cukrzycowa. Jak ich unikać? Osoba z cukrzycą w pracy. Kierowca z cukrzycą” , który spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

8 7 6 5 4 3 2

18 marca 2017 uroczyście obchodzono Jubileusz 20 Lat Działalności niezwykle popularnej i lubianej w Środzie Wlkp Kapeli „Średzioki”. W Ośrodku Kultury na wystawie fotograficznej zaprezentowano historię i dorobek artystyczny tego zespołu. Galowy koncert wypadł wspaniale. Nie zabrakło też gratulacji od „Średzkich Diabetyków”.

2 1

17 marca w Pławcach diabetycy wesoło świętowali z okazji minionego Międzynarodowego Dnia Kobiet i Mężczyzn. Nie zabrakło przyjacielskich rozmów, radosnych biesiadnych śpiewów i tańców. Diabetycy pokrzepieni znakomitym poczęstunkiem bawili się wspaniale. Na koniec w drodze losowania wszyscy uczestnicy tego spotkania otrzymali rozmaite drobne ale sprawiające radość upominki.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 W dniu 2 marca odbyła się jak co roku Gala Sulisława, to jest zakończenie plebiscytu zorganizowanego przez Gazetę Średzką w kategoriach Średzianin Roku 2017, Sportowca Roku 2017 i Najważniejsze Wydarzenie Roku 2017. W kategorii Sredzianin Roku 2017 nominowany został diabetolog dr Andrzej Paciorkowski. Zdobył on bardzo wiele głosów nie tylko wśród średzkich diabetyków.

1 2 3 4 5 6 7

 

W czwartek 16 lutego 2017 roku  w Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp. w ramach Średzkiej Szkoły Zdrowia audiolog mgr  Katarzyna Kapłon-Zamęska, Manager Regionalny Firmy  „Geers Dobry Słuch” wygłosiła wykład pt  ” Niedosłuch jako choroba XXI wieku”. Szczegółowo omówione zostały przyczyny utraty słuchu, metody jego badania i pozytywne skutki zastosowania odpowiednich aparatów słuchowych. Zgodnie z programem Szkoły Cukrzycy mgr Marzena Nakonieczna omówiła  zagadnienia związane ze stosowaniem insuliny w leczeniu cukrzycy. Liczne pytania i ożywiona dyskusja po wykładach świadczyły o zainteresowaniu słuchaczy tym tematem.

W spotkaniu uczestniczyło ok.100 osób.

1 2 3 4 5 6 7 8

 19 stycznia 2017  odbyły się w Ośrodku Kultury pierwsze w tym roku zajęcia edukacyjne dla diabetyków. W ramach Średzkiej Szkoły Zdrowia dr Arkadiusz Wysocki wygłosił wykład pt „Co nowego w kardiologi”i w którym przekazał najnowsze osiągnięcia związane z postępem techniki medycznej w kardiologii,które znacznie polepszają skuteczność zabiegów i operacji ratujących ludzkie życie. Dr Andrzej Paciorkowski zgodnie z programem Szkoły Cukrzycy omówił leki doustne ich działanie i zastosowanie w leczeniu cukrzycy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich wspomogło działania WielkiejOrkiestry Świątecznej Pomocy i w dniu 15 stycznia nad Jeziorem Średzkim w restauracji”Max Marina”  zorganizowało badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Przebadano ok 150 osób. Ponadto grupa diabetyków w ramach biegu „Policz się z cukrzycą” wzięła udział w marszu nordic walking.

1 2 3 4 5 6 7  9 10

 

W dniu 11 stycznia 2017 roku Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich zorganizowało we współpracy z Fundacją Geers Dobry Słuch bezpłatne badania słuchu.W badaniach tych uczestniczyło ok 30 osób. Firmie Geers, która przeprowadziła te badania serdecznie dziękujemy za wsparcie tej pożytecznej akcji.

Pulpit32