– Sprawozdania za rok 2020

                            Sprawozdanie z działalności Zarządu

                 Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich w roku 2020

W roku 2020 prowadzono działalność zgodnie ze statutem stowarzyszenia.

Działalność edukacyjna

W zakresie edukacji odbyły się zajęcia zgodnie z programem Szkoły Cukrzycy i Średzkiej szkoły Zdrowia.

W dniu 23 stycznia w  ramach Średzkiej Szkoły Zdrowia wykład pt  „Jak się uczą małe dzieci, rola dziadków w wychowaniu” wygłosiła psycholog kliniczny i terapeuta rodzinny mgr Anna Groth. W programie Szkoły Cukrzycy o  żywieniu w cukrzycy, oraz prawdach i mitach funkcjonujących na ten temat mówił lekarz diabetolog dr Andrzej Paciorkowski.

W dniu 27 lutego odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne. W ramach Średzkiej Szkoły Zdrowia lekarz specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii dr Arkadiusz Wysocki opowiadał o nadciśnieniu tętniczym, jego przyczynach, skutkach i leczeniu. W programie Szkoły Cukrzycy diabetolog dr Andrzej Paciorkowski omówił  stosowanie insulinoterapii w leczeniu cukrzycy.

W marcu zawieszono działalność edukacyjną w związku z pandemią covid 19 i obowiązującymi przepisami zakazującymi organizowania zgromadzeń publicznych. Planowano wznowić działalność edukacyjną w październiku 2020 roku, ale okazało się to w świetle obowiązujących przepisów niemożliwe.

Integracja diabetyków

Średzcy Diabetycy radośnie zainaugurowali nowy rok swojej działalności. W restauracji „Max Marina” 9 stycznia 2020r. zorganizowano karnawałowy bal przebierańców. Przy okazji podsumowano działalność organizacji w minionym roku..

Ze względu na panującą pandemię covid 19 i obowiązujące przepisy sanitarne od marca do końca roku odwołano wszystkie planowane spotkania, pikniki wycieczki i wczasy.

Ambasador Powiatu Średzkiego-prestiżowe wyróżnienie dla Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich. 

4 marca 2020 na uroczystej gali w Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp. wręczono statuetki i dyplomy prestiżowego wyróżnienia powiatowego – Ambasador Powiatu Średzkiego. Tytuł ten kapituła wyróżnienia przyznała wspólnie dr Andrzejowi Paciorkowskiemu oraz Stowarzyszeniu Diabetyków Średzkich za wieloletnią realizację programu edukacyjnego Szkoła Cukrzycy.

Walne zebranie sprawozdawcze za rok 2019

Zostało zorganizowane w dniu 13 sierpnia na świeżym powietrzu na tarasie restauracji „Max Marina” nad Jeziorem Średzkim z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych. Członkowie zarządu przedstawili działalność, oraz sprawy finansowe organizacji w roku 2019. Poinformowano także o obecnej sytuacji w związku z panującą pandemią oraz planach na przyszłość w przypadku złagodzenia obowiązujących przepisów.

Pozostała działalność

12 stycznia Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich wspierało Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W restauracji „Max Marina” nad Jeziorem Średzkim zorganizowano badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Dzieci brały udział w konkursie rysunkowym z nagrodami. Obie te inicjatywy cieszyły się  dużym zainteresowaniem mieszkańców Środy Wlkp.

Od września 2020 wznowiono zawieszone w kwietniu dyżury członków zarządu w biurze organizacji. Dyżury w reżimie sanitarnym odbywały się w każdą środę miesiąca i trwały 2 godziny.

W grudniu przed świętami Bożego Narodzenia podobnie jak w latach poprzednich diabetycy wykonali liczne kartki świąteczne w ramach akcji Radosna kartka. Kartki wykonano w biurze organizacji w czasie trwania dyżurów, a także chętni tworzyli je w swoich domach.. Gotowe kartki przekazano do Domu Pogodnej Jesieni w Środzie Wlkp.

Spotkania z zaprzyjaźnionymi organizacjami

11 lutego w Sulęcinku diabetycy gościli na zaproszenie „Fundacji Dwóch Serc” na biesiadzie „Senior się bawi ’’. Radosne popołudnie spędzone na wspólnych  zabawach i konkursach z nagrodami przy kawie i ciastkach.

Na zorganizowanym 18 lutego przez OPS w Środzie Wlkp. w restauracji „U Moniki” spotkaniu z okazji Dnia Seniora  znakomicie bawili się także diabetycy. Były tańce, wspólne śpiewy, wesołe konkursy i sympatyczne rozmowy.

Wystąpienia oficjalne

Delegacje diabetyków wzięły udział w skromniejszych w tym roku uroczystościach rocznicowych i patriotycznych składając wiązanki kwiatów.

12 lipca z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Trzebisławkach.

15 sierpnia w rocznicę Cudu nad Wisłą i  Święto Wojska Polskiego  w kolegiacie średzkiej i na cmentarzu na kwaterze powstańców wielkopolskich..

11 listopada  w dniu Święta Niepodległości Kwiaty składano indywidualnie pod pomnikiem Jana Henryka Dąbrowskiego.

27 grudnia w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na kwaterze powstańców wielkopolskich na cmentarzu w Środzie Wlkp.

Środa Wlkp. 14 marca 2021                 Prezes Zarządu PSD

                                                               Andrzej Lewandowski        

Sprawozdania finansowe za 2020 rok                      

Wizualizacja_eSPR_7861697756_2020_62184609012336609-1

Skip to content