22 maja w Ośrodku Kultury licznie zebrali się diabetycy oraz zaproszeni goście aby uroczyście świętować zakończenie XIII edycji Szkoły Cukrzycy i IV edycji Średzkiej Szkoły Zdrowia oraz Jubileusz 20 lat działalności organizacji zrzeszających diabetyków w Środzie Wielkopolskiej.
Na początku dr A. Paciorkowski podsumował działalność edukacyjną w ramach obu szkół w okresie od października 2017 do maja 2018 roku. Wskazał na zdecydowany rozwój tej formy edukacji. Z roku na rok przybywa słuchaczy, pojawiają się nowi wykładowcy i ciekawe tematy wykładów. Ma to istotny wpływ na proces leczenia cukrzycy w myśl słów prof. W. Joslina – „Chorzy wiedzący o cukrzycy najwięcej żyją najdłużej”. Następnie wykład pt „Cukrzyca choroba wielopokoleniowa” wygłosiła dr n. med. Dorota Pisarczyk-Wiza, Wojewódzki Konsultant ds Diabetologii. Wykazała, że cukrzyca atakuje całą populację ludzką. Dzieci chorują na cukrzycę typu 1, gdy dorosną ten typ cukrzycy nadal jest ich problemem, dorośli mają cukrzycę typu 2, kobiety często chorują na cukrzycę będąc w ciąży, a u seniorów zachorowania na cukrzycę są coraz częstsze. Omówiła poszczególne typy cukrzycy, wskazując na wzrastającą zachorowalność na tą chorobę w świecie i w Polsce.
Następnie radna Sejmiku Wielkopolskiego Mirosława Kazimiera Kaźmierczak w imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego wręczyła medale Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego prezesom i vice prezesom organizacji diabetyków: Lucynie Braszak, Wiesławie Janickiej, Barbarze Wicher i Andrzejowi Lewandowskiemu.
Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska przyznała odznaczenia Za zwycięstwo nad cukrzycą. Medal złoty – za 40 lat zmagania się z chorobą otrzymał Stanisław Karlik, medale srebrne za 30 lat Marian Bartkowiak, Zbigniew Jóźwiak ,Aleksandra Kowalewska, Mieczysław Pietrzyk i Rajmund Potocki.
Kolejno Pani Prezes odznaczyła Złotą Odznaką Za zasługi dla PSD Starostę Marcina Bednarza, Jana Jakuska, Danutę Kowalską, Ewę Kusik, Irenę Oleksy, Zofię Robakowską, Krystynę Szymenderską, Barbarę Wicher oraz Romana Wicher.
W swoim wystąpieniu podkreślała znaczącą rolę jaką odegrały organizacje diabetyków w Środzie Wlkp. Tutaj zapoczątkowano Szkołę Cukrzycy która obecnie z sukcesem realizowana jest w ponad 100 miejscowościach w Polsce. Złożyła zarządowi i wszystkim diabetykom serdeczne gratulacje.
Koncert trzech tenorów zachwycił zgromadzonych. Wykonali oni znane arie operowe, pieśni neapolitańskie oraz utwory z repertuary J. Kiepury.
Następnie wyświetlono prezentację w której zawarto najważniejsze wydarzenia oraz pokazano działalność diabetyków w okresie minionych 20 lat.
Wśród słuchaczy Szkoły Cukrzycy którzy byli na wszystkich lub prawie wszystkich wykładach rozlosowano atrakcyjne nagrody. Pierwszą nagrodę wylosowała Pani Ewa Adamczyk.
Podziękowania umieszczone na specjalnych ozdobnych plakietkach otrzymali od Zarządu Diabetyków Średzkich lekarze i inni specjaliści którzy prowadzili wykłady oraz inne zajęcia dla diabetyków, a także przedstawiciele instytucji wspierających inicjatywy tej organizacji.
Licznie zgromadzeni goście w tym burmistrz, starosta, oraz przedstawiciele instytucji, organizacji oraz delegacje zaprzyjaźnionych kół PSD złożyli gratulacje na ręce obecnych i poprzednich prezesów i działaczy organizacji diabetyków.
Na przyjęciu przy smacznym poczęstunku była okazja do sympatycznych rozmów w przyjacielskim gronie.
W niedziele diabetycy wyruszyli na wczasy nad morze do Dźwirzyna. Po ich powrocie można w środę 13 czerwca w biurze organizacji w ramach dyżuru w godzinach od 16:00 do 18:00 zapisać się na atrakcyjną wycieczkę „Szlakiem renesansu” (m.in. Lublin, Kazimierz, Nałęczów, Majdanek), która odbędzie się w dniach 18-21 lipca. Koszt wycieczki 450,- zł od osoby. Są jeszcze wolne miejsca.