– Sprawozdanie za rok 2021

Działalność Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich
w roku 2021
Święto Konstytucji 3 Maja z powodu pandemii covid 19 obchodzono bardzo skromnie. Przedstawiciele organizacji i instytucji indywidualnie składali wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Henryka Dąbrowskiego. Uczynili to także diabetycy.
29 maja świętowano uroczyście Dzień Matki. Imprezę zorganizowało Oddział Wojewódzki Krajowego Forum Kobiet. Na uroczystości zgromadziło się wielu znakomitych zaproszonych gości. Wśród nich przewodniczący Władysław Kosiniak Kamysz i senator Filip Libicki. Diabetycy zorganizowali badania przesiewowe z których skorzystało ok 40 osób.
2 czerwca w związku z ograniczeniami wynikającymi z przepisów sanitarnych tym razem nad Jeziorem Średzkim zorganizowano walne zebranie członków Stowarzyszenia Diabetyków. Na zebraniu przedstawiono sprawozdania z merytorycznej i finansowej działalności organizacji w roku ubiegłym, oraz plany na przyszłość.
29 czerwca do Lutyni wybrali się diabetycy na piknik. Liliana Waliszka opowiedziała jak radzić sobie ze stresem i jego skutkami szczególnie teraz gdy mamy pandemię covid 19. Następnie wszyscy obecni wzięli udział w ćwiczeniach ruchowych i w marszu nordic walking. Spotkanie zakończyło ognisko z wspólnymi śpiewami.
11 lipca w Trzebisławkach odbyła się uroczystość związana ze Świętem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wśród licznych delegacji byli też diabetycy wraz ze sztandarem. Delegacja złożyła wiązankę kwiatów pod kamieniem z pamiątkową tablicą.
Od 23 sierpnia do 2 września średzcy diabetycy przebywali nad morzem w Dźwirzynie w ośrodku wczasowym „Plaza Park”. Choć pogoda nie zawsze była plażowa, to czas spędzali ciekawie i wesoło. Była wycieczka stateczkiem po jeziorze, przejazd malowniczą ciuchcia i radosne spotkania z tańcami i śpiewami.
W dniu 4 września Rodzinny Ogród Działkowy im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wlkp. świętował jubileusz 85 lat swojej działalności. Z tej okazji zorganizowano festyn. Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich zorganizowało badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Z okazji do zbadania poziomu glukozy we krwi i porozmawianiu o cukrzycy i jej groźnych powikłaniach skorzystały 63 osoby.
11 września na boisku przy Szkole Podstawowej w Gieczu. zorganizowano festyn charytatywny aby wspomóc leczenie chorej Zuzi. Na festynie organizatorzy zadbali o wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Diabetycy Średzcy z radością wsparli organizatorów festynu i przeprowadzili badania cukru we krwi w których uczestniczyło około 60 osób.
W sobotę 11 września późnym popołudniem ekipa diabetyków przeniosła się do Czarnego Piątkowa Grójca gdzie przy świetlicy wiejskiej odbywał się festyn rodzinny „Pożegnanie lata” zorganizowany przez Radę Sołecką. Do badań przesiewowych tak ważnych dla wczesnego wykrywania cukrzycy zgłosiło się ponad 50 osób.
Dnia 24 września na stadionie w Środzie Wlkp. zorganizowano festyn dla młodzieży szkolnej. Na imprezie rozgrywano mecze piłkarskie juniorów, ratownicy uczyli udzielania pierwszej pomocy, były pokazy czilinderek i różne gry i zabawy zręcznościowe. Diabetycy Średzcy wykonywali badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy z których skorzystało prawie 60 osób.
W sobotę 25 września diabetycy pojechali do Krzykos gdzie odbywał się festyn zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich. Nie brakło na nim atrakcji, były występy na których można było posłuchać ludowych a także starych i nowszych piosenek, motocykliści prezentowali swoje maszyny, a młodzi strażacy swoje umiejętności. Dla dzieci był duży zamek zjeżdżalnia i inne atrakcje. Diabetycy wykonywali badania poziomu cukru we krwi. W badaniach uczestniczyło ponad 50 osób.
W niedzielę 10 października w Krzykosach odbywał się Festiwal Kiszenia Kapusty. Różne atrakcje zgromadziły na tej imprezie wielu mieszkańców gminy i okolic. Drużyny zawodników brały udział w konkursach związanych z kiszeniem kapusty. Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich prowadziło badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy z których skorzystało 75 osób.
W budowanym w Środzie Wlkp. Hospicjum im Piotra Króla w dniu 17 września licznie zebrani mogli zapoznać się z historią budowy i obecnym stanem tego tak potrzebnego obiektu. Wszyscy byli pod wrażeniem ogromu wykonanych prac i zaangażowania organizatorów tego przedsięwzięcia. Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich przeprowadziło badania poziomu cukru we krwi. Z badań skorzystało ponad 110 osób.
20 października na Starym Rynku w Środzie Wlkp. odbyła się patriotyczna uroczystość w rocznicę rozstrzelania przez hitlerowców mieszkańców ziemi średzkiej. Delegacja Diabetyków Średzkich złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą to tragiczne wydarzenie.
Po ponad półtorarocznej przerwie w czwartek 28 października diabetycy zgromadzili się w Sali restauracji „U Moniki” na zajęciach edukacyjnych w ramach Szkoły Cukrzycy.. Dr Andrzej Paciorkowski omówił groźne powikłania nie leczonej cukrzycy, takie jak hipoglikemia, hiperglikemia i kwasica cukrzycowa. Katarzyna Tołwińska Salitra omówiła działanie fototerapii z zastosowaniem specjalistycznych lamp emitujących światło spolaryzowane w leczeniu rozmaitych chorób.
W dniu 6 listopada w Borowie odbywał się ludowy festyn z okazji Święta dyni. Były potrawy z dyni, konkursy, występy, stoiska z ciekawymi pamiątkami i różne atrakcje dla dzieci. Diabetycy Średzcy prowadzili badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Z badań tych skorzystało 60 uczestników tego festynu.
W tegorocznych obchodach Święta Niepodległości 11 listopada brała także udział delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich. Po uroczystej mszy św. w Kolegiacie, złożono wiązankę kwiatów pod pomnikiem Jana Henryka Dąbrowskiego. Po południu diabetycy wraz z innymi mieszkańcami Środy Wlkp. śpiewali pieśni i piosenki patriotyczne na Starym Rynku i degustowali gęsinę.
W dniu 14 listopada na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Cukrzycy. Średzcy Diabetycy licznie zebrali się w kościele pw. Św. Józefa gdzie odprawiono mszę w intencji chorych na cukrzycę, ich rodzin oraz opiekujących się diabetykami pracowników służby zdrowia. Po mszy udali się do restauracji „U Moniki’ , gdzie przybyli także zaproszeni goście dr Andrzej Paciorkowski, burmistrz Piotr Mieloch, starosta Ernest Iwańczuk oraz dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Krajowego Forum Kobiet Mirosława Katarzyna Kaźmierczak. Złożyli oni życzenia i gratulacje diabetykom, a starosta wręczył laptop w uznaniu zasług tej organizacji. Po wysłuchaniu wykładu na temat zastosowania fototerapii w leczeniu cukrzycy i jej powikłań, przy muzyce kontynuowano spotkanie towarzyskie.
Od 15 do 21 listopada spora grupa diabetyków przebywała w Inowrocławiu w sanatorium „Solanki Spa”. Liczne zabiegi służyły poprawie zdrowia fizycznego, a spotkania towarzyskie, konkursy i zabawy i wspólne spacery po uzdrowisku sprawiły wiele radości. Zadowoleni, pełni sił i optymizmu powrócili do Środy.
W dniu 25 listopada odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne . W ramach Szkoły Cukrzycy wykład pt. „Przewlekłe powikłania cukrzycy, zawał, serca, udar mózgu – czy to też powikłania” wygłosiła dr Joanna Borczyk. W programie Średzkiej Szkoły Zdrowia dr n. med. Monika Barełkowska przedstawiła zagadnienia związane z profilaktyką chorób infekcyjnych i nowotworowych u dzieci.
Jak co roku w grudniu przed świętami diabetycy zabrali się do robienia kartek z życzeniami świątecznymi w ramach akcji Radosna Kartka. Przy wspólnej kawie wykonano sporo tych kartek które będą przekazane do OPS w Środzie Wlkp. i dołączone do paczek przekazywanym potrzebującym.
16 grudnia 2021 roku w Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp. odbyło się uroczyste zakończenie XV Edycji Szkoły Cukrzycy i VI Edycji Średzkiej Szkoły Zdrowia. Po wykładzie dr Andrzeja Paciorkowskiego na temat powikłań cukrzycy goście złożyli gratulacje dr A .Paciorkowskiemu i Zarządowi Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich podkreślając jak ważna jest działalność edukacyjna i inne działania prozdrowotne dla miasta i powiatu, Po występie zespołu Grupy Tanecznej 30 + z Ośrodka Kultury dokonano losowania nagród wśród najbardziej pilnych słuchaczy wykładów edukacyjnych. Główną nagrodę stanowił rower ufundowany przez starostwo powiatowe, pozostałe to produkty korzystnie wzmacniające zdrowie.
27 grudnia 2021 roku uroczyście obchodzono w Środzie Wlkp. rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Kolegiacie zastała odprawiona msza intencyjna. Następnie na cmentarzu na kwaterze powstańców wielkopolskich odbyły się uroczystości patriotyczne. Delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich złożyła wiązankę kwiatów i dokonała wpisu do księgi pamiątkowej.
Podsumowanie badań przesiewowych
W roku 2021 zorganizowano dziewięć badań przesiewowych w których uczestniczyły 533 osoby.
Opracował
Andrzej Lewandowski
Środa Wlkp. 16.05.2022

Skip to content