-Sprawozdania za rok 2022

Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich

w roku 2022

Styczeń

30 stycznia w Środzie Wlkp. grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich zorganizowało w Ośrodku Kultury badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy.

Luty

1 lutego delegacja diabetyków uczestniczyła w otwarciu Dziennego Domu Seniora w Środzie Wlkp.

Marzec

2 marca w Krzykosach odbyła się impreza regionalna Darcie Pierza uczestniczyła w niej grupa diabetyków.

7 marca z okazji Dnia Kobiet Oddział Wielkopolski Krajowego Forum Kobiet zorganizował uroczyste spotkanie na które zaproszono liczną grupę diabetyków.

11 marca grupa diabetyków gościła w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych Artur Zys w Pławcach. Wysłuchano wykładu Artura Zysa i Bartłomieja Robakowskiego. Następnie uczestnicy spotkania zwiedzili sortownię odpadów .Diabetycy zorganizowali badania przesiewowe z których skorzystali pracownicy firmy Artura Zysa.

24 marca 2022 roku odbyła się uroczysta inauguracja XVII edycji Szkoły Cukrzycy i VIII edycji Średzkiej Szkoły Zdrowia. Wysłuchano wystąpień zaproszonych gości oraz wykładu lek. A. Paciorkowskiego na temat cukrzycy. Zbierano pieniądze i produkty żywnościowe w ramach pomocy dla Ukrainy.

Kwiecień

7 kwietnia w ramach Szkoły Cukrzycy wykład pt. “Przewlekłe powikłania cukrzycy-łatwiej zapobiegać niż leczyć” wygłosił diabetolog lek. Andrzej Paciorkowski. W programie Średzkiej Szkoły Zdrowia wystąpiła Anna Przybylak autorka książki “Cukrzycowy zawrót głowy” chorująca na cukrzycę od 20 lat opowiadając o swoim życiu z cukrzycą.

Od 19 do 29 kwietnia diabetycy przebywali w Sarbinowie nad morzem w domu wczasowym „Jagoda”. Mimo nie najlepszej pogody humory dopisywały i wyjazd uznano za udany.

Maj

2 maja nad Jeziorem Średzkim z okazji Dnia Flagi zorganizowano Bieg z Flagą. Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich prowadziło badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy.

3 maja patriotyczna uroczystość z okazji Święta Konstytucji odbywała się pod pomnikiem Gen Jana Henryka Dąbrowskiego. Wiązankę kwiatów złożyła delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich.

3 maja nad Jeziorem Średzkim odbywał się festyn z którego dochód wspierał Hospicjum im P. Króla ze Środy Wlkp. oraz hospicjum z Poznania. Diabetycy Średzcy zorganizowali badania poziomu cukru we krwi.

12 maja odbyła się podniosła uroczystość na której wręczono zaszczytne wyróżnienia Ambasadora Powiatu Średzkiego zasłużonym dla powiatu osobom i organizacjom. Diabetycy Średzcy otrzymali je wspólnie z lek. A. Paciorkowskim za wieloletnie prowadzenie Szkoły Cukrzycy.

19 maja odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne. W programie Średzkiej Szkoły Zdrowia dietetyczka mgr Agnieszka Grynia omówiła zagadnienia związane z prawidłowym odżywianiu się diabetyków. W ramach Szkoły Cukrzycy lek. Andrzej Paciorkowski wygłosił wykład pt. „Aktywność fizyczna – rola w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy.”

Po wykładzie i dyskusji odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich za rok 2021.

23 maja roku uroczyście świętowano Dzień Matki na spotkaniu zorganizowanym przez Oddział Wielkopolski Krajowego Forum Kobiet. W spotkaniu uczestniczyła delegacja diabetyków, którzy zorganizowali badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy.

Czerwiec

12 czerwca na targowisku w Środzie Wlkp. odbywał się festyn PCK. Stowarzyszenie Diabetyków zorganizowało tam badania przesiewowe.

15 czerwca delegacja diabetyków uczestniczyła w Święcie Ludowym zorganizowanym w Winnej Górze.

23 czerwca zrealizowano projekt zgłoszony na konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu pt. “Zdrowe środowisko to zioła dla zdrowia i urody”. Diabetycy pojechali do Zakładu Zielarskiego “Kawon” w Gostyniu. Tam wysłuchali wykładów na temat historii zielarstwa oraz o surowcach zielarskich i ich przerobie na przykładzie firmy “Kawon”. Zwiedzano zakład produkcyjny, plantacje lawendy i krwawnika oraz kolekcję botaniczną roślin zielarskich i przyprawowych. W Cichowie odbyły się botaniczne zajęcia terenowe. Diabetycy wyszukiwali w parku i w sadzie interesujące rośliny, a specjalistki botaniczki oznaczały je i omawiały ich właściwości.

25 czerwca w pikniku w Lutyni uczestniczyła duża grupa diabetyków. Poza spotkaniem towarzyskim odbyły się ćwiczenia relaksacyjno-rehabilitacyjne.

26 czerwca w Winnej Górze odbył się Bieg im Henryka Dąbrowskiego. Diabetycy zorganizowali badania przesiewowe z których skorzystali zawodnicy i inni uczestnicy tej imprezy.

28 czerwca nastąpiła przeprowadzka biura Stowarzyszenia Diabetyków z siedziby na ul. Kilińskiego na ulicę Wiosny Ludów.

30 czerwca diabetycy zorganizowali badania przesiewowe dla działkowiczów z ogrodów działkowych w Środzie Wlkp.

Lipiec

2 lipca na festynie rodzinnym zorganizowanym w Czarnym Piątkowie diabetycy wykonywali badania cukru uczestnikom festynu.

12 lipca delegacja diabetyków wraz ze sztandarem wzięła udział w obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej pod pomnikiem w Trzebisławkach.

Sierpień

25 sierpnia na targowisku w Środzie Wlkp. zorganizowano festyn Bitwa Regionów gdzie wystawiano wyroby regionalne artystyczne i kulturalne z różnych regionów Wielkopolski. Diabetycy przeprowadzali badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy

Wrzesień

4 września w Winnej Górze uroczyście obchodzono Gminne i Powiatowe Dożynki. Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich zorganizowało badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy.

23 września na stadionie w Środzie Wlkp. Centrum Szkolenia Zawodowego i Ustawicznego “Hipolit” zorganizowało Szkolny Dzień Cukrzycy. Badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy przeprowadzili Diabetycy Średzcy.

25 września odbywał się Dzień otwarty w hospicjum im. Piotra Króla w Środzie Wlkp. Diabetycy Średzcy zorganizowali badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy..

27 września zrealizowano projekt pt. „Poznaj piękno kościołów drewnianych okolic Środy Wlkp.” zgłoszony na konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Zwiedzano drewniane kościoły w Śnieciskach, Mącznikach, Bagrowie i Grodziszczku. Proboszczowie opowiedzieli o historii kościołów i parafii, a specjalistka dr architekt uzupełniła te wiadomości szczegółami dotyczącymi architektury tych świątyń. Na koniec w kościele w Grodziszczku wygłosiła wykład na temat architektury budowli drewnianych sakralnych i użytkowych. Uczestnicy projektu zapoznali się też z wystawą i obiektami muzeum w Grodziszczku.

29 września w Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp. wznowiono zajęcia edukacyjne Szkoły Cukrzycy. Prezes Andrzej Lewandowski omówił działalność Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich w okresie od kwietnia do września bieżącego roku. Następnie lek. Andrzej Paciorkowski wygłosił wykład na temat powikłań cukrzycy takich jak hipoglikemia, hiperglikemia i kwasica cukrzycowa. Opowiedział też na co powinien zwracać uwagę diabetyk w pracy w podróży i prowadząc samochód.

Październik

9 października w Krzykosach odbywał się Festiwal Kiszenia kapusty. Diabetycy Średzcy tym razem nie prowadzili badań przesiewowych, ale jako drużyna uczestniczyli w pokazach i konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Od 10 października diabetycy przebywali na 10 dniowym turnusie sanatoryjno- rehabilitacyjnym w Inowrocławiu.

20 października roku na Starym Rynku w Środzie Wlkp. odbyła się patriotyczna uroczystość dla uczczenia pamięci rozstrzelanych przez hitlerowców mieszkańców naszego miasta i okolicznych miejscowości. Przedstawiciele Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich złożyli wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą to tragiczne wydarzenie.

22 października w Borowie zorganizowano Festiwal Dyni. Diabetycy zorganizowali badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy.

27 października odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne w ramach Szkoły Cukrzycy. Wykład pt. ”Leczenie cukrzycy-leki doustne ,nowe leki w leczeniu cukrzycy” wygłosił lek. A. Paciorkowski.

Listopad

11 listopada uroczyście obchodzono Święto Odzyskania Niepodległości. Delegacja Średzkich Diabetyków złożyła wiązankę kwiatów. Po południu na Starym Rynku z okazji Św. Marcina degustowano smalec i pasztet z gęsiny. W ich przygotowaniu i rozdawaniu uczestniczyli też diabetycy.

14 listopada w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fryderyka Bantinga przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Diabetycy Średzcy spotkali się na mszy intencyjnej w kościele pw. Św. Józefa w Środzie Wlkp. W restauracji „U Moniki” odbyło się spotkanie towarzyskie. Wysłuchano wykładu na temat grypy i jej powikłań. Po obiedzie bawiono się przy piosenkach zespołu „Grupa Rodzina”.

Grudzień

1 grudnia w Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp. odbyło się uroczyste zakończenie XVII edycji Szkoły Cukrzycy i VIII edycji Średzkiej Szkoły Zdrowia. Dr Andrzej Paciorkowski podsumował działalność edukacyjną ostatnich edycji obu szkół, a prezes Andrzej Lewandowski zaprezentował poza edukacyjną działalność stowarzyszenia w roku 2022. Wykład na temat insulinoterapii w leczeniu cukrzycy wygłosiła lek. Joanna Borczyk,. Po koncercie odbyło się losowanie licznych nagród z których pierwszą z nich był rower.

14 grudnia diabetycy w ramach akcji „Radosna Kartka” przygotowali kartki z życzeniami świątecznymi. Przekazano je do OPS w Środzie, zostały także wysłane do zaprzyjaźnionych osób i instytucji. Wiele z nich trafiło do Domu Pogodnej Jesieni w Środzie Wlkp.

27 grudnia w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Środzie Wlkp. odbyły się uroczystości patriotyczne. Po mszy intencyjnej w średzkiej bazylice zgromadzono się na cmentarzu na kwaterze powstańców wielkopolskich. Wiązankę kwiatów złożyła delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich.

Razem 39 inicjatyw i wystąpień diabetyków

W tym 13 badań przesiewowych

Środa Wlkp. 20 lutego 2023 Opracował

Prezes Zarządu SDŚ

Andrzej Lewandowski

Skip to content