– Działania w 2017 roku

STYCZEŃ

11 stycznia
W dniu 11 stycznia 2017 roku Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich zorganizowało we współpracy z Fundacją Geers Dobry Słuch bezpłatne badania słuchu. W badaniach tych uczestniczyło ok 30 osób.

15 stycznia
Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich wsparło działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w dniu 15 stycznia nad Jeziorem Średzkim w restauracji”Max Marina” zorganizowało badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Przebadano ok 150 osób. Ponadto grupa diabetyków w ramach biegu „Policz się z cukrzycą” wzięła udział w marszu nordic walking.

19 stycznia
W Ośrodku Kultury odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia edukacyjne dla diabetyków. W ramach Średzkiej Szkoły Zdrowia dr Arkadiusz Wysocki wygłosił wykład pt “Co nowego w kardiologi”i w którym przekazał najnowsze osiągnięcia związane z postępem techniki medycznej w kardiologii, które znacznie polepszają skuteczność zabiegów i operacji ratujących ludzkie życie. Dr Andrzej Paciorkowski zgodnie z programem Szkoły Cukrzycy omówił leki doustne ich działanie i zastosowanie w leczeniu cukrzycy.

LUTY

16 lutego
W czwartek 16 lutego 2017 roku w Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp. w ramach Średzkiej Szkoły Zdrowia audiolog mgr Katarzyna Kapłon-Zamęska, Manager Regionalny Firmy „Geers Dobry Słuch” wygłosiła wykład pt “Niedosłuch jako choroba XXI wieku”. Szczegółowo omówione zostały przyczyny utraty słuchu, metody jego badania i pozytywne skutki zastosowania odpowiednich aparatów słuchowych. Zgodnie z programem Szkoły Cukrzycy mgr Marzena Nakonieczna omówiła zagadnienia związane ze stosowaniem insuliny w leczeniu cukrzycy.

MARZEC

2 marca
W dniu 2 marca odbyła się jak co roku Gala Sulisława, to jest zakończenie plebiscytu zorganizowanego przez Gazetę Średzką w kategoriach Średzianin Roku 2017, Sportowca Roku
2017 i Najważniejsze Wydarzenie Roku 2017. W kategorii Średzianin Roku 2017 nominowany został diabetolog dr Andrzej Paciorkowski. Zdobył on bardzo wiele głosów nie tylko wśród średzkich diabetyków.

17 marca
17 marca w Pławcach diabetycy wesoło świętowali z okazji minionego Międzynarodowego Dnia Kobiet i Mężczyzn. Nie zbrakło przyjacielskich rozmów, radosnych biesiadnych śpiewów i tańców. Diabetycy pokrzepieni znakomitym poczęstunkiem bawili się wspaniale. Na koniec w drodze losowania wszyscy uczestnicy tego spotkania otrzymali rozmaite drobne ale sprawiające radość upominki.

23 marca
23 marca odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne średzkich diabetyków i wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z cukrzycą. W programie Szkoły Cukrzycy dyplomowana pielęgniarka diabetologiczna mgr Marzena Nakonieczna przedstawiła wykład pt „Ostre powikłania cukrzycy, hipoglikemia, kwasica cukrzycowa. Jak ich unikać? Osoba z cukrzycą w pracy. Kierowca z cukrzycą”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

23 marca
Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich za rok 2016 zorganizowano 23 marca 2017 roku w Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp. Przedstawione zostało sprawozdanie merytoryczne i finansowe stowarzyszenia za rok 2016. Komisja Rewizyjna omówiła w swoim sprawozdaniu ocenę pracy Zarządu. Dokonano także przyjętych w drodze uchwał niewielkich lecz istotnych zmian w Statucie Stowarzyszenia. Na koniec zaprezentowano ramowy plan działalności na rok 2017.

KWIECIEŃ

20 kwietnia
W ramach Średzkiej Szkoły Zdrowia dr Aleksander Maleszka omówił skutki zakażenia bakterią Helicobakter pylori powodująca liczne groźne choroby żołądka. Zgodnie z programem Szkoły
Cukrzycy diabetolog dr Andrzej Paciorkowski Wygłosił wykład „ Zawał serca, udar mózgu, czy to tez powikłania cukrzycy?. Zespół metaboliczny.”

MAJ

2 maja
Z okazji Święta Flagi nad Jeziorem Średzkim odbył się tradycyjny bieg z flagą, na który mimo deszczowej pogody zgłosiło się wielu zawodników. Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich zorganizowało badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Dzieci chętnie rysowały w ramach konkursu „Pomaluj cukrzycę na kolorowo” Za wykonane rysunki otrzymały dyplomy i praktyczne upominki.

3 maja
Uroczysta msza święta w Kolegiacie Średzkiej zainaugurowała obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W przemarszu i patriotycznej uroczystości pod pomnikiem Henryka Dąbrowskiego uczestniczył sztandar oraz delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich.

18 maja
Uroczyste zakończenie XII edycji Szkoły Cukrzycy i III Średzkiej Szkoły Zdrowia. W holu Ośrodka Kultury zorganizowano wystawę na której pokazano działalność Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich, oraz prezentowano rysunki dzieci wykonane w ramach konkursów towarzyszących badaniom przesiewowym. Po części oficjalnej dr Andrzej Paciorkowski wygłosił wykład pt „Retinopatia, nefropatia, neuropatia: łatwiej zapobiegać niż leczyć. Stopa cukrzycowa.” Część artystyczną wypełniły występy utalentowanych młodych piosenkarek z Średzkiego Ośrodka Kultury oraz Jerzy Kosiński. Spotkanie zakończyło losowanie nagród wśród najaktywniejszych uczestników zajęć edukacyjnych. Nagrodę główną – rower wylosował Stanisław Konieczny z Jarosławca.

20 maja
W Szkole Podstawowej nr 2 w Środzie Wlkp podczas szkolnego festynu Diabetycy Średzcy zorganizowali badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Z badań tych skorzystało ok 160 młodych i dorosłych uczestników tej imprezy.

22 maja do 1 czerwca
W Ośrodku Wypoczynkowym „Korsarz” w Darłówku zakwaterowała się grupa Średzkich Diabetyków. Pogoda jak na koniec maja była sprzyjająca i wczasowicze korzystali z uroków plażowania i spacerów nad morzem. Miło spędzano też czas spacerując po Darłówku, pobliskim Darłowie i okolicach. Ambitna grupa uczestników wczasów dbając o swa kondycję wyruszała każdego dnia na marsze nordic walking.

26 maja
W Koszutach odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Miasta i Gminy Środa Wlkp. Podjęła ona uchwałę o przyznaniu Stowarzyszeniu Diabetyków Średzkich medalu „Ad valorem” w uznaniu wieloletniej działalności na rzecz diabetyków, a także mieszkańców Środy Wlkp. Medal odebrał prezes Andrzej Lewandowski. Obecni na uroczystości diabetycy otrzymali liczne gratulacje od radnych, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji i organizacji.

CZERWIEC

7 czerwca
Nad Jeziorem Średzkim koło restauracji ”Max Marina” odbywała się II Średzka Gala Piosenki Seniorów na którą przybyły liczne zespoły z całej Wielkopolski. Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich zorganizowało badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Po oficjalnym otwarciu zerwała się gwałtowna burza i wszyscy zgromadzili się w restauracji. Mimo panującego tłoku i innych utrudnień występy odbyły się, a badania były kontynuowane i cieszyły się dużym zainteresowaniem zgromadzonych.

7 czerwca
Delegacja diabetyków uczestniczyła w zakończeniu Szkoły Zdrowia w Nekli, oraz jubileuszu 60 lat pracy zawodowej dr Danuty Paciorkowskiej.

9 czerwca
Liczna grupa diabetyków wyruszyła na 26 Ogólnopolską Pielgrzymkę Diabetyków do Częstochowy. Po uroczystym przemarszu ze sztandarem uczestniczyli w mszy świętej odprawianej w intencji chorych na cukrzycę. Następnie odwiedzili Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce w pobliskim Siedlcu.

24 czerwca
W ramach Dni Powiatu Średzkiego przed szpitalem zorganizowano Białe Miasteczko w którym można było skorzystać z różnych badan i odbyć konsultacje z lekarzami specjalistami. Swoje stoisko miało też Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich, gdzie dokonywano badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Poza badaniem poziomu cukru we krwi udzielano informacji i porad na temat cukrzycy.

25 czerwca
W niedzielę w Krzykosach odbywał się Gminny Festyn Rodzinny z licznym udziałem mieszkańców tej gminy. Diabetycy Średzcy na przygotowanym stoisku badali poziom cukru we krwi w ramach badań przesiewowych. Zachęcali do przestrzegania zasad zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety i stosownego do wieku codziennego wysiłku fizycznego. Pozwoli to na uniknięcie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Z badań skorzystało ok 120 osób z wójtem Gminy Krzykosy na czele.

27 czerwca
Ostatnie spotkanie diabetyków przed wakacyjną przerwą odbyło się w gospodarstwie agroturystycznym w Lutyni. Miało ono charakter edukacyjno-rekreacyjny. W części edukacyjnej Liliana Waliszka wygłosiła wykład na temat roli i znaczenia wody w organizmie ludzkim. Fizjoterapeuta Tomasz Stanisławski omówił kwestie związane z prawidłową postawą, jej kształtowaniem i korektą poprzez stosowne ćwiczenia. Następnie odbył się trening oraz marsz nordic walking po okolicy Lutyni. Impreza zgromadziła ok 60 uczestników.

LIPIEC

18-20 lipca
Wycieczka do Trójmiasta zgromadziła pełen autobus średzkich diabetyków. Przy pięknej pogodzie zwiedzano Westerplatte, zabytki Gdańska, żaglowiec „Dar Pomorza”, obserwowano przejazd angielskiej książęcej pary, wizytowano oceanarium, katedrę w Oliwie i stadion sportowy oraz wiele innych ciekawych miejsc i obiektów. Nastroje i humory jak zwykle dopisały i uczestnicy wycieczki pełni wrażeń szczęśliwie wrócili do Środy Wlkp.

SIERPIEŃ

15 sierpnia
Delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich wraz ze sztandarem tej organizacji uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami rocznicy Cudu nad Wisłą, Święta Wojska Polskiego oraz Święta Wniebowzięcia NMP. Po mszy św w Kolegiacie Średzkiej nastąpił przemarsz przez miasto na cmentarz, gdzie złożono kwiaty na kwaterze powstańców wielkopolskich.

WRZESIEŃ

2 września
Uroczyście obchodzono Dożynki. W Parku Łazienki w Środzie Wlkp. Diabetycy Średzcy zorganizowali badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania cukrzycy. Towarzyszył im konkurs rysunkowy dla dzieci pod hasłem „Pomaluj cukrzycę na kolorowo”. Z badań skorzystało sporo dorosłych, dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy.

PAŹDZIERNIK

8 – 15 października
Zarząd Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich zorganizował tygodniowy turnus rehabilitacyjny w Ciechocinku w sanatorium „Sanvit”. Uczestnicy korzystali z zabiegów fizykoterapii, ćwiczeń rehabilitacyjnych, a przy pięknej pogodzie także ze spacerów i rekreacji na terenie tego pięknego uzdrowiska.

26 października
Odbyła się uroczysta inauguracja XIII Edycji Szkoły Cukrzycy i IV Edycji Średzkiej Szkoły Zdrowia. Licznie przybyłych diabetyków oraz zaproszonych gości powitali Ewa Kusik dyrektor Ośrodka Kultury, dr Andrzej Paciorkowski kierownik Poradni Diabetologicznej oraz Barbara Wicher i Andrzej Lewandowski prezesi Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich. Inauguracyjny wykład pt Cukrzyca – co to za choroba? Jak rozpoznać? Dlaczego dobrze leczyć? Jak żyć z cukrzycą? wygłosił dr A. Paciorkowski. W programie artystycznym pięknymi piosenkami zachwyciła wszystkich Marzena Kurpicz.

LISTOPAD

11 listopada
Delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich wraz ze sztandarem organizacyjnym uczestniczyła w oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Po mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny, przemaszerowano pod pomnik Henryka Dąbrowskiego gdzie została złożona wiązanka biało czerwonych kwiatów.

14 listopada
Diabetycy Średzcy uroczyście obchodzili Światowy Dzień Cukrzycy. W kościele pw. Św Józefa odprawiono mszę św. w intencji chorych na cukrzycę, ich rodzin i pracowników służby zdrowia. Na uroczysty obiad licznie przybyli diabetycy. Przyjmowano życzenia i gratulacje od władz samorządowych, wysłuchano wykładu na temat zdrowego stylu życia. Do późnego wieczora trwały radosne śpiewy i tańce. W Środzie Wlkp na znak solidarności z chorymi na cukrzyce oświetlono w kolorze niebieskim wiatę na targowisku miejskim.

15 listopada
Delegacja Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich wraz ze sztandarem organizacyjnym uczestniczyła w oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Po mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny, przemaszerowano pod pomnik Henryka Dąbrowskiego gdzie została złożona wiązanka biało czerwonych kwiatów.

22 listopad
Delegacja diabetyków uczestniczyła w spotkaniu z okazji Światowego Dnia Cukrzycy na zaproszenie Koła PSD w Jarocinie.

23 listopada
W czwartek to jest 23 listopada odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne zorganizowane przez Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich. Neurolog dr Anna Czerwińska wygłosiła wykład pt „Udar mózgu”, a diabetolog dr Andrzej Paciorkowski omówił zagadnienia związane z samokontrolą i rolą wysiłku fizycznego w leczeniu cukrzycy. Pytania od słuchaczy świadczyły o zainteresowaniu tematyką wykładów.

GRUDZIEŃ

6 grudnia
Jak co roku diabetycy wsparli akcję Radosna kartka. Kartki z życzeniami świątecznymi wykonują w Środzie Wlkp osoby z rozmaitych instytucji i organizacji a także uczniowie, przedszkolacy, więźniowie, a także indywidualni mieszkańcy naszego miasta. Kartki te przekazane do OPS trafiają do paczek rozdawanych przed świętami potrzebującym. Diabetycy wykonali 85 bardzo ładnych kartek.

7 grudnia
Diabetycy i inni zainteresowani licznie przybyli do Ośrodka Kultury w Środzie Wlkp. na kolejne spotkanie edukacyjne. Wykład pt „Bóle stawów” wygłosiła dr Ewa Brambor, a diabetolog dr Andrzej Paciorkowski omówił zagadnienia związane z żywieniem w cukrzycy. Po wykładach lekarze specjaliści odpowiadali na pytania zainteresowanych słuchaczy.

29 grudnia
W Restauracji ,,Max Marina” zorganizowano spotkanie noworoczne. Podsumowano działalność Stowarzyszenia w roku 2017, Następnie po posiłku odbył się bal przebierańców. Najbardziej pomysłowe stroje zostały nagrodzone. Tańce i śpiewy trwały do późnej nocy.

Razem 33 różne spotkania imprezy i inne przedsięwzięcia. Ponadto delegacje diabetyków uczestniczyły w różnych konferencjach spotkaniach i uroczystościach organizowanych przez różne instytucje i organizacje. Prezes Andrzej Lewandowski jest członkiem Powiatowej Rady do Spraw Niepełnosprawności przy PCPR oraz vice przewodniczącym Miejskiej Rady Seniorów.

Skip to content